В центре внимания

Чи приречена гривня на нову хвилю девальвації, - думка експертiы

Чи приречена гривня на нову хвилю девальвації, - думка експертiы

Глибоку девальвацію гривні в 2014-2015 рр. спричинили, передусім, внутрішньоекономічні чинники (накопичені дисбаланси в економіці за минулі роки), а також зовнішньополітичні (військова агресія Путіна проти України). Водночас нинішня ситуація в світовій економіці (від якої Україна дуже залежить як з точки зору торгівлі, так і залучення фінансування) створює для національної грошової одиниці нові ризики, які, не виключено, можуть призвести до нової хвилі девальвації.

Серед свіжих «подразників» для гривні – девальвація юаня, яка покликана не тільки й не стільки підвищити гнучкість китайської валюти, скільки підтримати китайську економіку та експорт, які почали сповільнюватися. Для українських товарів це ускладнює конкуренцію як безпосередньо на ринку КНР, так і на ринках третіх країн.

Ще один виклик – це девальвація рубля на тлі зниження цін на нафту, санкцій Заходу та цілого «букету» структурних проблем. З одного боку, українська економіка та гривня стали менш залежними від «температури» в російській «палаті» через скорочення вітчизняного експорту на тамтешні ринки (і, до речі, почалися ці процеси ще в 2012-2013 рр., а в 2014-2015 рр. вони тільки посилилися). З іншого боку, лишається фактор конкуренції з російськими товарами на третіх ринках.

Крім того, хоча здешевлення нафти створює умови для зниження цін на газ для України, слід зважати й на іншу сторону медалі: на країни Близького Сходу припадає близько 30% українського експорту. Відповідно скорочення їх нафтових доходів створює ризик зменшення попиту на вітчизняну продукцію.

Групу топ-факторів глобального тиску на гривню доповнює укріплення долара у світі, яке триває не один місяць. Більшість фінансистів та аналітиків розходяться тільки в термінах в, коли, власне, американська валюта зрівняється з європейською. Ключовою передумовою для цього є більш динамічне одужання економіки США після кризи 2007-2008 рр., від якої країни єврозони досі не відійшли (їх економіка за великим рахунком – далі в рецесії). Такий поточний статус-кво, дає підстави очікувати, що у вересні американський центробанк – Федеральна резервна система – підвищить свої ставки, що може каталізувати здорожчання долара в світі.

За таких умов ключове питання – чи вистачить гривні та українській економіці девальваційного «жирка», накопиченого в 2014-2015 рр. Тут бачення у фахівців досить різне: одні говорять, що гривня передевальвована й, відповідно, запас міцності є; інші стверджують, що якщо «жирок» і є, то він не настільки значний, а масштаби девальвації, яка вже відбулася, - цілком закономірні на фоні, зокрема, втрати значної частини промислового й експортного потенціалу на Донбасі.

Єгор Перелигін, начальник відділу стратегічного планування Unicredit Bank:

Враховуючи складні геополітичні моменти, повільні темпи зростання основних світових економік і виникнення безлічі нових системних ризиків, для української економіки складається дуже складний сценарій. Питання війни на сході залишиться гострим чинником впливу на економіку і на курс в цілому, а «токсичність» банківської системи постійно вимагає живого ресурсу для продовження лікування (наприклад, додаткові 20 мільярдів гривень для ФГВ). Одночасно, багато залежить від результату переговорів з реструктуризації зовнішнього боргу України.

Українська економіка перебуває в крихкому стані і не зможе витримати істотних зовнішніх шоків. Зміцнення долара США і втрата конкурентоспроможності українського експорту на традиційних зовнішніх ринках істотно зв`яжуть місцеву економіку. Національна валюта може зрушитися вже в жовтні, якщо влада буде зволікати з правильними контрзаходами.

Україна повинна дуже швидко зробити наступні кроки, щоб уникнути нової хвилі девальвації: (1) провести ключові реформи і оптимізувати бюджет; (2) негайно почати стимулювати модернізацію і диверсифікацію українського експорту; (3) провести диверсифікацію і оптимізацію закупівель енергоносіїв, і закінчити реформу «Нафтогазу»; (4) знизити тиск на бюджет країни, у тому числі за допомогою реструктуризації зовнішнього боргу та відкритої приватизації громіздких держпідприємств.

Роман Тополюк, аналітик Concorde Capital:

Глобально ми стоїмо на порозі довготривалого поступового здорожчання долара, що відбуватиметься відносно усіх інших валют. Але гривня є однією з тих валют, вартість яких вже впала в тому числі через військові дії та загрозу дефолту. Тому такий ринковий фактор, як підвищення вартості долара у світі, матиме обмежений вплив на гривню.
Найбільше значення для обмінного курсу матиме емісія гривні, яку проводитиме Національний банк. Якщо емісія гривні буде обмежена, то керівництво НБУ зможе тримати курс гривні від подальшої різкої девальвації.

Украина переводит заводы в военный режим:

Читайте также
Поделиться ссылкой ВКонтакте Поделиться ссылкой в Facebook Поделиться ссылкой в Twitter Поделиться новостью в ЖЖ Поделиться ссылкой в Моем Мире Поделиться ссылкой в Одноклассниках

16.08.2015 13:06 | Ольга Глазурина

Поиск:

Поиск по сайту
Экономические сводки Украины
Деньги в Украине ВКонтакте
Деньги в Украине в Facebook
Деньги в Украине в Твиттере
Деньги в Украине в Google+
Все права защищены © 2001-2024 Деньги в Украине
Любое копирование материалов с сайта dengiua.com без указания обратной активной гиперссылки на источник запрещено.