В центре внимания

Власники збанкрутілих банків будуть повертати депозити за рахунок свого майна

Власники збанкрутілих банків будуть повертати депозити за рахунок свого майна

18 червня Верховна Рада прийняла в першому читанні урядовий законопроект №2045а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку».

Документ розроблявся Мінфіном спільно з НБУ, Фондом гарантування вкладів фізосіб, Світовим банком, МВФ та ЄБРР. Як зазначала міністр фінансів Наталія Яресько, його ухвалення є необхідною умовою для отримання Україною другого траншу кредиту від МВФ. І зробити це парламенту потрібно було б до 30 червня.

У цьому законопроекті серед іншого передбачено запровадити відповідальність акціонерів банку за зобов’язаннями банку (шляхом внесення відповідних змін до Господарського, Цивільного кодексу, закону «Про акціонерні товариства», статті закону «Про інститути спільного інвестування»).

Враховуючи численні приклади тих чи інших зловживань власників банків, які зрештою в т.ч. призвели до погіршення стану багатьох фінустанов (а то і їх банкрутства), як під час кризи 2008-2009 рр., так і 2014-2015 рр. (через видачу інсайдерських кредитів, інші способи виведення коштів), вказана пропозиція видається більш ніж доречною. Особливо, з точки зору необхідності мінімізації витрат держави для відшкодування депозитів вкладникам, яке по факту здійснюється за рахунок емісії НБУ, що призводить до розкручування інфляційно-девальваційного маховика.

Разом з тим Головне науково-експертне управління Верховної Ради у своїх висновках до законопроекту вказало на те, що не може погодитися з потенційним нововведенням з юридичної точки зору.

«Звертаємо увагу, що визначення організаційно-правової форми будь-якого господарського товариства виходить, насамперед, з чіткого окреслення обсягу відповідальності його учасників. Це правило застосовується у всіх без винятку країнах світу.

Зокрема, для акціонерного товариства світова практика виходить з визначення, за яким акціонери акціонерного товариства не відповідають за зобов`язаннями товариства і несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах вартості акцій, що їм належать. Те ж саме відображено в законодавстві України, в тому числі й у абзаці першому частини другої статті 152 Цивільного кодексу України, у статті 3 Закону України «Про акціонерні товариства» та у статті 80 Господарського кодексу України.

Якщо прийняти запропоноване проектом виключення з загального правила і впровадити відповідальність акціонерів за зобов’язаннями банків, це, на наш погляд, призведе до руйнації організаційно-правової форми банків взагалі, адже до них можна буде застосовувати положення про повне товариство (ст. 119 ЦК), командитне товариство (ст. 133 ЦК), товариство з обмеженою відповідальністю (ст. 140 ЦК)», - йдеться у висновках парламентських експертів.

Яке зрештою рішення не ухвалили нардепи під час підготовки законопроекту до другого читання, головне, щоб за врегулюванням юридичних аспектів справи не втратилася важлива суспільно-економічна суть.

Почему 85% украинцев в июне должны будут вернуть государству субсидии в двойном размере:

Читайте также
Поделиться ссылкой ВКонтакте Поделиться ссылкой в Facebook Поделиться ссылкой в Twitter Поделиться новостью в ЖЖ Поделиться ссылкой в Моем Мире Поделиться ссылкой в Одноклассниках

21.06.2015 21:50 | Ольга Глазурина

Поиск:

Поиск по сайту
Экономические сводки Украины
Деньги в Украине ВКонтакте
Деньги в Украине в Facebook
Деньги в Украине в Твиттере
Деньги в Украине в Google+
Все права защищены © 2001-2024 Деньги в Украине
Любое копирование материалов с сайта dengiua.com без указания обратной активной гиперссылки на источник запрещено.