В центре внимания

Податок на нерухомість: хто і як заплатить

Податок на нерухомість: хто і як заплатить

Для місцевих бюджетів — це не зайвий ресурс. Торік власники житла перерахували їм майже мільярд гривень

Із травня по липень фіскальна служба почне розсилати фізичним особам — власникам нерухомості, які підпадають під оподаткування, повідомлення-рішення про сплату суми податку. А з огляду на те, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, трансформується постійно, «УК» звернувся до начальника відділу адміністрування майнових податків департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби Юрія Тимощука, який роз’яснив, скільки ж заплатимо в цьому та наступному роках.

Відбирають кошти… у себе

Традиційно заплатимо за попередній рік, гроші підуть у місцеві бюджети. А ось ставка податку змінилася, пільгова площа, що не підпадає під оподаткування, зменшилася вдвічі, оподаткують і нежитлову нерухомість (це будівлі готельні, офісні, торговельні, криті автостоянки, будівлі промислові та склади, гральні будинки, господарські (допоміжні) приміщення — сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, котельні тощо). Отож у 2016 році податок потрусить гаманець більшої кількості українців.

Щоправда, додає Юрій Тимощук, торік було законодавчо дозволено місцевим органам влади визначати ставки податків (від 0 до 2%), встановлювати пільги та збільшувати пільгову квадратуру, чим вони й користувалися. А ось уже в 2016 році збільшувати пільгову квадратуру не передбачено, тож у 2017-му, обраховуючи податки, застосовуватимуть лише пільгові метри, визначені законодавцем (вони аналогічні чинним у 2015 році. Див. інфографіку). А ще у наступному році ставки податку можуть зрости до 3% мінімальної зарплати за 1 кв. м. об’єктів житлової й нежитлової нерухомості (ставку визначатимуть місцеві органи). 25 тисяч гривень на рік додатково до 3% МЗП заплатять власники квартир та будинків загальною площею понад 300 кв. м та/або 500 кв. м відповідно за кожен такий об’єкт житлової нерухомості .

«Майже 300 сільських рад у 2015-му, встановивши ставку податку на нерухомість для всіх на рівні 0% (зрозуміло, що торік задобрювали виборців), позбавили себе в цьому році можливості поповнити місцевий бюджет податком на нерухомість. Могли б застосувати цю ставку до певних соціальних груп (індивідуальні преференції заборонено), зокрема пенсіонерів, учасників АТО, тих, хто отримує субсидії, інших малозахищених категорій громадян, але з решти, яка має відповідні доходи, могли б отримати кошти на розвиток території», — каже фахівець.

Податок на нерухомість: хто і як заплатить

Торкнеться ще не всіх

Спеціально йти у фіскальну службу для того, щоб нарахували податок, не треба. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку (обрахованого за ставками, визначеними місцевою владою за місцезнаходженням нерухомості) та платіжні реквізити надішлють платникові податку за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) — для зручності. Це стосується й ситуації, коли у платіжці вказано некоректні дані, наприклад щодо квадратури, наданої пільги, отже, й суми податку. Платник зможе піти у фіскальну службу за місцем реєстрації, навіть якщо сама нерухомість зареєстрована в іншому регіоні, й врегулювати це питання. Юрій Тимощук каже, що водночас можна звірити дані до отримання платіжок, якщо ви розумієте, що податок вас не омине, щоб не довелося писати скаргу фіскалам щодо неправильності розрахунків, так звану адміністративну апеляцію.

Платіжки отримають ті власники майна, відомості про яке містилися у реєстрі прав власності на нерухоме майно (наповнювали переважно БТІ), а також містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, до якого вносять інформацію про об’єкти нерухомості з 2013 року. Інформація про значну кількість об’єктів досі міститься на паперових носіях у БТІ. За словами Юрія Тимощука, реєстр платників податку заповнений лише наполовину, хоч інформацію в ньому оновлюють і доповнюють щокварталу. Крім того, як відомо, досі не завершено узаконення самобудів. Отож податок торкнеться ще не всіх.

Юрій Тимощук нагадує, що не змінився механізм визначення площі, яка підлягатиме оподаткуванню, для власників кількох об’єктів. Тобто податок обчислюватимуть з огляду на сумарну загальну площу таких об’єктів (зменшену на неоподатковувану площу) і відповідну ставку податку. Не оподатковуватимуть об’єкти, що належать багатодітним та прийомним сім’ям, дитбудинкам сімейного типу, сім’ям опікунів та піклувальників дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Щоправда, за умови, що сім’я володіє одним таким об’єктом.

«Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб або у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, то платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Якщо об’єкт у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з осіб-власників, визначена за їхньою згодою, якщо іншого не встановив суд», — уточнив він.

Розрахувати просто

Кожен, хто володіє нерухомістю, яка підпадає під оподаткування (див. інфографіку), може ще до отримання платіжок порахувати свої цьогорічні витрати. Допоможе в цьому спеціальний алгоритм, з яким можна ознайомитися на сайті Державної фіскальної служби sfs.gov.ua, обравши розділ «Податки, збори, платежі», потім «Місцеві податки», а далі «Податок на нерухоме майно», «Додаткова інформація», «Алгоритм». Щоправда, приклади там наведено з урахуванням пільгових площ, чинних на момент запровадження податку на нерухомість у 2013 році: не оподатковували квартири до 120 квадратів, будинки — до 250, за наявності обох — 370. Але неважко замінити ці цифри в розрахунках на чинні нині (див. інфографіку). І пам’ятайте: якщо торік ви зареєстрували ваше житло, наприклад, у травні, то платитимете лише за 8 місяців, тобто починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Наведемо приклад. Якщо громадянин володіє двома квартирами — у Києві (65 квадратних метрів), де ставка податку 1% мінімальної зарплати, — квартира 1-к, і Запоріжжі (70 квадратних метрів), де ставка 2%, — квартира 2-к:

1. Підсумовуємо площі: 65+70=135 кв. м.

2. Віднімаємо пільгу: 135-60=75 кв. м, що підпадає під оподаткування.

3. Визначаємо частки квартир у загальній площі:

квартира 1-к: 65/135= 0,48;

квартира 2-к: 70/135=0,52.

4. Визначаємо податок:

квартира 1-к: 0,48*75*12,18 = 438,48 грн;

квартира 2-к: 0,52*75*24,36 = 950,04 грн;

разом: 1388,52 грн,
але 438,48 грн піде в бюджет Києва, а решта — в бюджет Запоріжжя.

Головне, що потрібно знати, які ставки податку та пільги ухвалили органи місцевого самоврядування у місті, селищі чи селі. Треба на сайті місцевої влади знайти відповідні рішення (принаймні такі рішення сільради в моєму селищі я знайшла).

Переселенцям на замітку

Переселенці, зареєстровані на підконтрольній Україні території, теж отримають платіжки за місцем тимчасової реєстрації. Але виникає запитання: чи за зруйновану під час бойових дій нерухомість теж потрібно буде платити?

Юрій Тимощук відповідає: «Фіскальна служба не може не виконувати норм Податкового кодексу України, тому платіжки надсилатиме. Але якщо громадянин надасть рішення сільради за місцем розташування нерухомості (сільради теж перереєстровано на підконтрольній Україні території) про непридатність житла для проживання, зокрема у зв’язку з аварійним станом, то й платіжки не буде. Фіскальна служба може списати безнадійний податковий борг (виник у платника внаслідок форс-мажорних обставин) й за умови пред’явлення платником (фізособою-власником нерухомості) сертифіката щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданого Торгово-промисловою палатою України або уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчать такі обставини. Про це йдеться в Законі №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Читайте также
Поделиться ссылкой ВКонтакте Поделиться ссылкой в Facebook Поделиться ссылкой в Twitter Поделиться новостью в ЖЖ Поделиться ссылкой в Моем Мире Поделиться ссылкой в Одноклассниках

23.01.2016 11:12 | Ольга Глазурина

Поиск:

Поиск по сайту
Экономические сводки Украины
Деньги в Украине ВКонтакте
Деньги в Украине в Facebook
Деньги в Украине в Твиттере
Деньги в Украине в Google+
Все права защищены © 2001-2024 Деньги в Украине
Любое копирование материалов с сайта dengiua.com без указания обратной активной гиперссылки на источник запрещено.